Homeopatie je velmi šetrná a účinná léčebná metoda schopna působit na jednotlivé úrovně člověka (viz celostní přístup). Co mne přivedlo k homeopatii? Byly to případy mých klientů, u kterých nedošlo k vyléčení fyzických potíží, které pociťovali. Moderní medicínské přístroje ani „obíhání“ specialistů neodhalily objektivní příčinu. Tito „pacienti“ na straně jedné polykali pilulky bez úlevy fyzického stavu. Na straně druhé bylo na ně časem, tím že farmaka nepřinesly výsledek, pohlíženo jako na hypochondry.

Skutečná příčina byla většinou v psychické oblasti a manifestovala se fyzickými projevy. Pokud je tento stav „zacyklen“ na úrovni těla a krátkodobě na úrovní psychické, lze podáním vhodného homeopatického léku spustit ozdravný proces.

V praxi se mi potvrdilo, že fytoterapeutické a homeopatické přístupy se velmi dobře doplňují a léčebný efekt bývá tímto propojením zesílen.

Cílem této kombinované terapie je zlepšit kvalitu klientova života už tím, že se sníží množství užívaných léků a souběžně s tím i jejich vedlejší, negativní účinky. Samozřejmě, ve stavech, které vyžadují urgentní přístup, může užití chemoterapeutik, díky rychlému účinku zachránit život . Úplné vyléčení záleží na konkrétním případu a ve hře je x faktorů (věk, celková kondice, délka užívání léků, vratnost/ nevratnost poškození, psychika, sociální zázemí atd.).

V případě, že se potíže „nabalují“ léta a zasahují člověka ve více oblastech – fyzické, emoční, psychické atd. je vhodné doplnit kombinovanou terapii (viz. výše) o další přístupy, dle typu a ladění klienta. Patří sem joga, tai-chi, sociálně-etická terapie atd.

I když terapeut a jeho osobnost mají v tomto přístupu velmi důležitou roli, považuji převzetí odpovědnosti klienta za svůj život a jeho míru spoluúčasti za klíčový faktor vedoucí k uzdravení.

V závislosti na potížích a konkrétním problému klienta aplikuji jednak konstituční homeopatii a jednak také homeopatii symptomatickou.

Konstituční homeopatie

Konstituční homeopatie vychází z přesvědčení, že každý člověk patří do určitého konstitučního typu, který je charakterizován jeho vzhledem, vlastnostmi, sklonem k jistému typu chování, onemocnění atd. Užití této metody je vhodné zejména při chronických a vážných zdravotních problémech. Podáním konstitučního léku dochází k posílení přirozené konstituce člověka a vlastní vitality, čímž se podpoří samoozdravné procesy těla i duše. Při léčbě dochází k očistnému procesu a k vyplavování problémů (zevnitř ven). Děje se tak mechanizmy jako je zvýšená teplota, průjem, kožní vyrážka, zvýšená intenzita snů apod. Přechodně se zvýrazní potíže, kterými člověk trpěl a  znovu se v latentní podobě objeví nemoci potlačené předchozí chemickou léčbou (antibiotiky, kortikoidy atd). Intenzita těchto projevů je vždy individuální a záleží na celkovém stavu klienta.

K určení konstitučního typu potřebuje homeopat od klienta zjistit rozsáhlý, co nejpřesnější soubor informací, tzn. jeho fyzické, psychické a emoční charakteristiky, jeho koníčky, zdravotní historii, rodinnou anamnézu atd. Ke zjištění těchto údajů slouží vstupní konzultace. Poté homeopat analyzuje zjištěné údaje, přičemž pracuje s odbornou literaturou (Homeopatické syntetické repertorium, Homeopatická Materia Medica, atd.) a z řady homeopatických léků vybírá ten, který odpovídá konstituci klienta. Při této léčbě se zlepšuje celkový stav člověka, jeho propojení s vlastním „těžištěm“, prohlubuje se jeho vyrovnanost a stabilita.

Osobnímu setkání s klientem předchází intuitivní naladění se na jeho příběh, který popisuje v diagnostické anamnéze.

Symptomatická homeopatie

Léčí konkrétní problém/nemoc. Je vhodná v léčbě akutních onemocnění (horečky, angína, chřipka), zlepšuje hojení při úrazech, usnadňuje přípravu na porod, kojení atd. Mnohdy se včasným podáním homeopatického léku zabrání zbytečnému nasazení chemických farmak s nežádoucími vedlejšími účinky. Homeopat vybírá lék na základě popisu projevů nemoci neboli symptomů.

 

Homeopatické syntetické repertorium

Homeopatické Syntetické Repertorium

Homeopatická materia medica

Homeopatická Materia Medica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příklad: Angína

Kdy angína začala? Za jakých okolností? Bolí obě mandle, nebo pouze jedna (pravá nebo levá)? Jaký je typ bolesti? Jaká je barva mandlí? Co bolesti ulevuje? Co bolest zhoršuje? Existují další doprovodní symptomy jako teplota, průjem, atd.?

Pokud se problém opakuje (záněty středouší, angíny, …) je vhodné přistoupit k celkovému posílení konstituce organismu, čili ke konstituční homeopatii.

Pro koho je homeopatie vhodná?

Homeopatie je léčebná metoda bez vedlejších účinků, která je vhodná pro:

  • dospělé i děti
  • těhotné ženy i kojence
  • lidi užívající alopatické léky
  • diabetiky, apod.
  • zvířata

Princip působení homeopatických léků

Homeopatie má více než dvěstěletou tradicí a je rozšířená po celém světě. Pravidla jejího fungování formuloval v 19. století německý lékař a chemik Samuel Hahnemann. Základní pravidlo homeopatie zní: „Podobné se léčí podobným“. V praxi to znamená, že pokud Vás bodne včela do ruky, homeopatickým lékem, který otok vyléčí bude lék vyrobený ze včely medonosné Apis mellifica. Ale i pokud  máte alergickou reakci (např. po aplikaci kosmetiky), která vypadá, jako když Vás bodne včela (svědí, pálí, zlepšení studenými obklady, atd.), bude opět Apis mellifica homeopatickým lékem, který Vám uleví.

Více o homeopatii si můžete přečíst například zde.