Pane doktore, proč Vy, lékař vystudovaný v západní medicíně, využíváte v péči o své zdraví „alternativní směry“ např. homeopatii, gemmoterapii či TČM ?
Václav:
Při debatách s paní magistrou Stanislavou Senderákovou, pojí nás již po spoustu let dobré přátelství, jsem si uvědomil, že dnešní medicína je na jedné straně na vysoké úrovni, co se týče urgentní medicíny a špičkových přístrojů, ale na straně druhé nedokáže mnohé nemoci vyléčit.
Přibývá autoimunitních nemocí, onkologických nemocí nejen u mladých lidí, recidiva onkologických onemocnění u lidí ve vyšším věku.
Západní medicína řeší v první řadě následky nemocí, a to klasickými léky, aby pacienta neobtěžovaly projevy nemoci. Ale příčina a její odstranění vlastně lékaře západní medicíny až tolik nezajímá.
Mám vlastní zkušenost s vyléčením letitého ekzému, který se poprvé objevil při studiu medicíny. Po dlouhá léta se stav mojí pokožky pouze udržoval pomocí kortikoidů. Pak jsem měl možnost se potkat s Mgr. Stanislavou Senderákovou, která mi ukázala, že nepříjemná svědivá atopická vyrážka jde řešit i jinak, bez koritikoidů.
Líbí se mi, že paní Stanislava přistupuje ke klientovi celostně, zkoumá pomocí otázek a odpovědí všechny aspekty člověka. Doporučuje na důležitost vnímat sám sebe, udržovat psychohygienu, upozorňuje na důležitost spojení s přírodou – pravidelný pobyt jak říkám v „zeleném“.
Jak dlouho jdete cestou „alternativního směru“ v souvislosti s Vaším zdravím?
Václav:
Jsem lékařem přes 30 let. S paní magistrou Senderákovou se znám ještě z dob, kdy začínala s léčením bylinkami, tinkturami, pupeny. Později přidala TČM, homeopatii, propojovala všechny tyto směry. Psychosomatologie je dle mého názoru vrcholem a paní Senderáková je jejím mistrem.
Bude tomu již 15 let, co mně při našich hovorech přinesla jiný, než čistě medicínský úhel pohledu. Porozumět, co se mi děje v životě, jak se životní okolnosti projevují na mém zdravotním stavu.
Pak vystudovala homeopatickou akademii v Praze. Pamatuji, když mi před lety řekla…že se budíš mezi 1 – 3 hod v noci? A já jsem „koukal“..jak to ví, protože to byla pravda. A tak mi mimoděk řekla o mých játrech, o životní situaci, která jim nesvědčí a já konstatoval, že je to pravda. A když k tomu přidala léčebný plán s konkrétními doporučeními, nenechaly výsledky na sebe dlouho čekat.
Obdivuji, co vše zná z medicíny, jak široký a ucelený rozhled má na lidské nemoci, fungování lidského organismu jako celku.
A hlavně jak to umí propojit do souvislosti. Její nadšení a vytrvalost neustále se v tomto směru vzdělávat.
Můžete tedy shrnout, proč jste se rozhodl pro „ alternativní přístup“ a Mgr. Stanislavu Senderákovou?
Václav:
Paní magistra mi vyléčila letitý ekzém, který jsem měl na obličeji, na hrudi. Plicní chlamydie, přestože jsem se nejdříve rozhodl pro ATB – konvenční léčbu, která nepřinesla výsledky. Úspěšně jsme vyřešili zánět šlach, bradavice..
Využívám její léčebný program pro pevnost žilního systému, doporučení ohledně prevence, vyčištění organismu.
Dobré zkušenosti mám s homeopatickou konstituční léčbou, ke které jsem poprvé přistupoval s nedůvěřivostí. 3 kuličky homeopatik o vysoké potenci mě přesvědčily, že to není jen cukr.
Často si kladu otázku, proč více nemocných lidí nevyužije alternativní léčbu, vždyť to funguje.
Je mi líto všech dětí, které jsou dlouhodobě na ATB, kortikoidech a dalších klasických lécích s x – vedlejšími účinky. Velká řada z nich je na stupňujících se dávkách léčiv celoživotně.
Ano, léky jsou nutné, když jde o záchranu života. Pokud se záchrana života povedla, je třeba jít po meritu věci, a s dobrým vedením a sebekázní se pokusit o návrat do zdravého života.
Co se týká dětí, bohužel závisí to na rodičích, jejich postoji, čase, financích a hlavně chtění se dozvědět něco více o nemoci jejich dítěte. Cílem by mělo být vyléčení a ne léčení. Pravdou je, že očekávaný výsledek pomocí alternativní léčby nemá tak rychlý nástup jako konvenční, chemické léčby. Odpověď organismu na konveční léčbu je velmi rychlá, naopak alternativní přístup zaručí dlouhodobé výsledky bez nežádoucích vedlejších účinků a vylaďuje organizmus celkově.
Na druhé straně musíme počítat, že volba alternativní cesty je finančně náročnější, protože není hrazena ze zdravotního pojištění. Dále vyžaduje sebekázeň v dodržování léčebného plánu.
Ale stojí to za to …. Co je důležitější než zdraví? Teprve, když ho ztratíme, uvědomíme si jeho význam. Navíc, když sleduji, kolik peněz lidé utratí za nesmysly z televizních reklam …..
Dříve to byli rodinní lékaři, kteří znali zdravotní stav prarodičů, rodičů, dětí, jak pacient žije, jakou má práci, jeho psychický stav atd.
Tak jak by to mělo být, aby byl pacient dobře léčen a bral jen ty léky, které skutečně potřebuje.
A v tomto celostním pohledu na pacienta pracuje i paní magistra.
Věřím, že kdo využije jejích služeb, bude spokojen.
FB: Homeopatie Plzen